Small world phenomenon
Ma resztvettem egy nagyon erdekes, inkabb gondolatebreszto, mint a temat reszleteiben ismerteto eloadason a halozatokrol. A halozatok itt eleg tag ertelemben ertendoek, mindazokra a rendszerekre utal, ahol ket vagy tobb elem kapcsolodik egymassal es ezek viszonyat, rendszeret egyszoval kapcsolatat terkepezzuk fel. Ilyen halozat peldaul az internet, egy taplaleklanc, az idegrendszer, egy fertozo - leggyakrabban a STD betegsegek kapcsan emlegetett - betegseg okozta jarvany.
Persze erdekesek a tarsadalmi halozatok - social networks -, a biologia renszereken belul a genetikara specializalodott halozatok is...
Kulonosen nagy meglepetes volt, amikor a referenciakent kiemelt konyvek kozott - kb. harom ilyen referencia konyv kerult szoba - egy igen ismeros magyar nevet talaltam: Albert-Laszlo Barabasi. A nev azert volt ismeros, mert az USA-ba vezeto utamon egy magyar, az egyik Chicago-i egyetemen oktato fiatalemberrel ismerkedtem meg, aki a Chicago-i repteren nagyon szimpatikusan segitett megtalalni a csatlakozasomat, huzni a borondjeim es bucsuzaskor odaadta a nevjegykartyajat, veszhelyzetre... Azt ugyan emlitette, hogy fizikus es halozatokkal foglalkozik, de nekem ez valahogy ebben a pillanatban valt vilagossa, miszerint ez a ket ember - a Network analizis egyik nemzetkozileg kiemelt professzora, az un. scale-free network egyik nagy felfedezoje es a nekem kedvesen segito ferfi azonosak. A halozati analizis beszel a small world fenomenonrol, en egy uj aspektusaban tapasztaltam meg ezt, kicsi a vilag. Koszonom a segitseget ezuton is es mellekelek egy honlap cimet, ha valaki szivesen nezegetne ebben az erdekes temaban bovebben szakirodalmat: http://www.nd.edu/~networks/ es ajanlok ket nepszerusito, a temaban rejlo lehetosegeket taglalo konyvet:
Mark Buchanan: NEXUS Small Worlds and the Groundbreaking Theory of Networks
Albert-Laszlo Barabasi: Linked
Kulonos szeretettel kuldom ezeket Bencenek...
Milgram's letters:
"The small world phenomenon is the theory that everyone in the world can be reached through a short chain of social acquaintances. The concept gave rise to the famous phrase six degrees of separation after a 1967 small world experiment by psychologist Stanley Milgram which found that two random US citizens were connected by an average of six acquaintances."
6 degrees of Separation:
"The college game Six Degrees of Kevin Bacon, inspired by the film Six Degrees of Separation, merely requires a group of players to connect any film actor to Kevin Bacon as quickly as possible and in as few links as possible (see Small World Phenomenon). The concept is simple, but finding the fewest number of links can be difficult. The way you link an actor with Bacon is like so:
* Pick a film actor, any film actor.
* Link the actor you've chosen to Bacon via the movies they've shared with other actors until you end up with Kevin Bacon himself.
Here is an example, using Elvis Presley:
1. Elvis Presley was in Change of Habit (1969) with Edward Asner
2. Edward Asner was in JFK (1991) with Kevin Bacon
Therefore Elvis Presley has a Bacon number of 2."
(Wikipedia)
0 Comments:
Megjegyzés küldése
<< Home